Шабла - плаж при къмпинг Добруджа

Share
Share On Twitter
Share On Pinterest

Въпреки че, тук се усеща атмосферата, завладяла северните плажове като Дуранкулак и Крапец, можете да използвате времето си, за да посетите града и да се полюбувате на забележителности на Шабла, чиято история датира от далечни времена.

Църква “Св. Харалампий”

Храмът “Св. Харалампий” е построен за първи път през далечната 1853 година. Заедно с него е било построено и едно от първите български килийни училища. В началото църквата е била малка и в нея се е четяло основно на славянски език. Рядко в едната й част са се четяли молитви на гръцки език. През 1900 година храмът е бил разрушен от силно земетресение. Съществуващият в момента храм е трикорабна базилика, построена от майстора Христо Божков- Загореца. Най-старите икони в църквата са от далечната 1857 година. Рисувани са от известния зограф Захари Цаньов, родом от Трявна. През 2000 – та година, храмът е изцяло обновен, благодарение на дарения и доброволен труд.

В момента храмът е едно красиво и светло християнско място, което трябва да се посети.

Останки от бойна кула на крепост “Кария”

Късноантична крепост “Кария” и ранновизантийска “Карея” (или наричана още “Кареас”) е разположена на 6 км. източно от центъра на град Шабла. Крепостта обхваща нос Шабла. Историята на крепост “Кария” датира от към края на 5 век пр.н.е. и началото на 6 век пр.н.е.. Просъществувала до към края на 6 век. Направени са подводни археологически проучвания, свидетелство, че на нос Шабла е съществувал залив, удобен за пристанище. Намерени са находки, показващи, че на мястото, преди много години (още преди Новата ера), са пристигали кораби. Пристанище “Карон Лимен” (или Карийско пристанище) е било изкуствено изградено и е било най-важното транзитно пристанище в района през Античността. Според писания на К. Шкорпил, пристанищния басейн е бил с правоъгълна форма 280х180м. Съоръженията на пристанището потъват в морето през Античността, а на мястото римляните издигат малка крепост. В края на VI в. крепост “Кария” е срутена от голямо земетресение. По настоящем, останките от крепостта, намиращи се на юг от фар “Шабла”, могат да се разгледат от туристи. Този залив все още носи името “Карон Лимен”

Морското дъно край Шабла

В морските води между Шабла и Дуранкулак има над 100 потънали плавателни съда. Морето в района крие останки на кораби и подводници от времето на втората световната война. Намирани са и антични предмети, символ за древните народи, населяващи някога тези земи. Това прави Шабла особено привлекателна дестинация за любителите на подводното гмуркане и морските атракции.

Фар “Шабла”

Фар “Шабла енай-високият в България и най-старият морски фар на Балканския полуостров. Построен е през 1768 г. Той е най-източната точка на българското крайбрежие. Това е първото място, която слънцето огрява в България. Смята се, че фарът е съществувал още през Античността, но информацията за това не се счита за доказателство.

Сигналът на фара е бяла светлина, просветваща 3 пъти на всеки 25 секунди. Основната му дейност е да ориентира и предпазва морските съдове от удар с подводния риф, простиращ се на 1 морска миля разстояние – срещу днешния къмпинг „Добруджа“, както и от потъване в плитчините между нос Шабла и село Тюленово. Светлинната индикация на фара се вижда от 17 морски мили. В миналото, светлината на фара е бил знак за моряците, че са преполовили разстоянието между Босфора и Дунав.

Show Buttons
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Hide Buttons